قزوین ملک

آزاد سازی اراضی ملی ، راه نجات بازار مسکن در دستان دولت!

آزاد سازی اراضی ملی ، راه نجات بازار مسکن در دستان دولت!

بازار مسکن : این بار پای صحبت‌های رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نشستیم تا با ایشان در رابطه با راه نجات بازار مسکن از رکود بیشتر گفت و گو کنیم. به طور کلی طبق نیاز جامعه اگر در سال آتی اقدامی جهت به‌کارگیری اراضی دولتی و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت صورت نگیرد در سال آینده امکان افزایش قیمت مسکن وجود دارد،  با این مطلب از ihome.ir  همراه باشید تا بخش های مختلف این گفت و گو را با محمدرضا رضایی کوچی دنبال کنیم.

محمدرضا رضایی کوچی

فاصله زیاد میان عرضه و تقاضای مسکن

محمدرضا رضایی کوچی نماینده مردم جهرم و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به نیاز کشور سالانه باید حدود 1 میلیون واحد مسکونی ایجاد شود که متأسفانه این امر تحقق نمی‌یابد و تعداد واحدهای ساخته نشده سال گذشته نیز به این تعداد افزوده می‌شود و هرساله فاصله میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر بیشتر می‌شود بنابراین مشاهده می‌شود که هر روز میزان تقاضا بیشتر شده و به تبع آن قیمت‌ها نیز افزایش میابد.

وی در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال آتی ابراز داشت: با وضعیت کنونی باید به سمت ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت توسط بانک‌ها و استفاده از اراضی دولتی برای افزایش تولید مسکن حرکت کرد زیرا در غیر این صورت با افزایش شمار متقاضیان افزایش قیمت‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: اصلاح صنعت ساختمان سازی ، راه حل خسرو عزیزی برای خروج از رکود!

آزاد سازی اراضی ملی راه نجات بازار مسکن

آزادسازی اراضی ملی راه نجات بازار مسکن

رضایی کوچی در رابطه با لایحه ارائه شده دولت در حوزه مسکن به مجلس افزود: این لایحه که به‌وسیله دولت تهیه و به مجلس ارائه شده اگر با همین چارچوب به تصویب برسد به عقیده من تأثیری را در کنترل قیمت‌ها نخواهد داشت. زیرا در این طرح تولید مسکن مورد غفلت قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: برای کارآمد شدن این لایحه کمیسیون تلفیق مجلس باید در این زمینه یاری رساند تا نوع نگرش‌ها به سمت تولید سوق یابد و همچنین بستری فراهم شود تا بانک‌ها اقدام به ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت در حوزه مسکن کنند تا با بهره‌گیری از این مصوبات در سال آینده افزایش قیمتی صورت نگیرد زیرا این لایحه بسیار ضعیف است.

بیشتر بخوانید: رکود مسکن در سال ۹۸ ، بررسی معاملات ملک در سه ماهه پاییز!

محمدرضا رضایی کوچی

کنترل قیمت مسکن با مالیات برای خانه‌های خالی

وی در رابطه با فعالیت‌های مجلس در رابطه با کنترل قیمت مسکن اظهار داشت: در سال جاری تمامی دست‌اندرکاران مجلس در صدد هستند که در هیچ حوزه‌ای افزایش قیمت صورت نگیرد و در حوزه مسکن نیز بحث مالیات برای خانه‌های خالی با جدیت دنبال می‌شود که در این خصوص هم سازوکاری برای شهرداری‌ها تعریف شده تا با اجرایی شدن این امر مسکن در اختیار متقاضیان واقعی قرار بگیرد و نگاه سرمایه‌ای به این بخش از بین برود و تا حدودی تقاضای شهروندان پاسخ داده شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد که با توجه به عدم همسویی عرضه و تقاضا در بازار مسکن و ضرورت تولید مسکن همراه با اجرایی شدن مالیات بر خانه‌های خالی دولت نیز باید زمین‌های تحت اختیار خود را به کار گیرد تا بحران کمبود مسکن کنترل شود.

اگر شما هم تمایل به خرید ، فروش‌ و اجاره ملک در تهران یا سایر شهرستان ها را دارید ، می توانید از وبسایت ihome.ir بازدید کنید و روزانه با صدها آگهی به روز در تهران و سایر شهرهای ایران آشنا شوید.

  • اشتراک گزاری در

مقاله قبلی

آموزش مشاور املاک ، چگونه مثل حرفه ای ها...

مقاله بعدی

رکود مسکن در سال ۹۸، بررسی معاملات ملک د...