قزوین ملک

وضعیت بازار مسکن از ابتدای سال تا آبان ۹۸ را اینجا ببینید!

وضعیت بازار مسکن از ابتدای سال تا آبان ۹۸ را اینجا ببینید!

بازار مسکن :  مسکن یکی از اساسی ترین نیازهای هر خانواده ای به شمار می رود و میزان قابل توجهی از بودجه خانواده‌ها را به خود اختصاص می دهد. در کشور ما بازار مسکن تحت تاثیر تحولات در سایر بازارها و همچنین تغییرات دوره‌ای ۳ تا ۵ ساله قرار دارد که البته در برخی از مواقع هم زمان بودن این تغییر و تحولات و همچنین ورود دلالان این بازار را دچار شرایطی نامناسب می کند. در این مطلب از ihome.ir قصد داریم وضعیت بازار مسکن از ابتدای سال ۹۸ تا آبان ماه را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

وضعیت بازار مسکن

بررسی وضعیت بازار مسکن از ماه های انتهایی سال ۹۷

در انتهای سال گذشته همزمانی تغییر و تحولات در بازار ارز و سکه با تغییرات دوره ای بازار مسکن و ورود دلالان سودجو در این حوزه را دچار مشکل کرد به شکلی که در ماه های انتهایی سال با افزایش قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران تعداد معاملات کاهش یافت و این بازار را شاهد شوکی عجیب کرد.

این فرآیند به شکلی بود که وزیر راه و شهرسازی نیز درخصوص وضعیت نامناسب بازاراعلام کرد که در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۸ میزان معاملات مسکن ۷۵ درصد کاهش و قیمت ها نیز ۱۱۰ درصد افزایش را شاهد بوده است. درچنین شرایطی با توجه به کاهش قدرت خرید مردم برخی از هر گونه معامله ملکی امتناع کردند و بازار حالت سکون به خود گرفت.

دراین شرایط بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که از ابتدای تابستان به دلیل کاهش تقاضا و عدم توانایی مردم در تامین مسکن، شاهد کاهش تدریجی قیمت ها خواهیم بود و به تدریج تا انتهای سال به ثبات قیمت خواهیم رسید.

بیشتر بخوانید: رکود بازار مسکن ، در سه ماه تابستان سال 98 چه گذشت؟

وضعیت بازار مسکن

قیمت معاملات مسکن از ابتدای سال تا آبان ۹۸

با تمامی این تفاسیر بر پایه داده های خام سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور، اوج افزایش قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران از ابتدای سال ۹۸ تاکنون در تیر ماه معادل ۵/۱۳۳ میلیون ریال بوده که با توجه به کنترل بازار این رقم در آبان ماه به ۶/۱۲۴ میلیون ریال رسیده که این امر بیانگر سیر نزولی قیمت ها است.

وضعیت بازار مسکن

تعداد معاملات مسکن از ابتدای سال تا آبان ۹۸

به تبع این کاهش قیمت در قیمت مسکن، تعداد معاملات مسکن هم به روند صعودی خود در سه ماه گذشته خود ادامه داده و تعداد معاملات ثبت شده در اتحادیه املاک و مستغلات در تهران، در آبان ماه ۴۰۶۴ واحد بوده است که رشد حدود ۲۰ درصدی را نسبت به مهر ماه نشان می‌دهد.

اما در سال جاری با شوکی که در بازار مسکن وجود داشت از ابتدای سال روند نزولی تعداد معاملات در مناطق ۲۲ گانه تهران مشاهده می شد که با فرا رسیدن مهرماه و رونق بازار تعداد معاملات نیز روند افزایشی به خود گرفت و باعث شد که بازار را در وضعیتی مناسب قرار داد .

وضعیت بازار مسکن آبان ۹۸

حال با این تغییر و تحولات قیمتی مشاهده می شود که رونق به بازار مسکن باز گشته و طبق پیش بینی کارشناسان و صاحب نظران این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

اگر شما هم تمایل به خرید ، فروش‌و اجاره ملک در تهران یا سایر شهرستان ها را دارید ، می توانید از وبسایت ihome.ir بازدید کنید و روزانه با صدها آگهی به روز در تهران و سایر شهرهای ایران آشنا شوید.

  • اشتراک گزاری در

مقاله قبلی

آموزش مشاور املاک ، چگونه مثل حرفه ای ها...

مقاله بعدی

اجاره بهای مسکن در سال 98 ، پیش بینی کار...